czwartek, 5 marca 2015

Na szybko: Spotkania przegadane i te przejedzone

Wiem, że "na szybko" jest tutaj trochę naciąganym tytułem, ale to już taka moja utarta nazwa robocza dla wszystkiego, co stanowi pewien zlepek informacji zamiast ciągnąć pojedynczy temat. Tym razem chciałbym poruszyć tematy związane z Fordonem i kilkoma planami dla tego bloga. Na początek o bieżących sprawach.


Klub dyskusyjny i grupa-forum na FacebookuOtwarcie kawiarni obywatelskiej Cafe Rynek w Starym Fordonie, 19 października
2014 roku - fot. dzięki uprzejmości Cafe Rynek Fordon

Dzisiaj, to jest 5 marca 2015 o godzinie 17 w Cafe Rynek Fordon odbędzie się kolejne spotkanie Fordońskiego Klubu Dyskusyjnego, którego głównym tematem będzie działalność społeczna i inicjatywy obywatelskie. Dla mnie jest to temat wyjątkowo ciekawy i chciałbym, aby dyskusja została podjęta także poza tym wąskim gronem dyskutującym w Fordonie. Chociaż uczestniczę w spotkaniach klubu dyskusyjnego regularnie, tym razem zostałem zaproszony w charakterze gościa spotkania i postaram się opowiedzieć o tym co mnie przekonało do zostania społecznikiem (chociaż nie jestem pewien czy mogę się tak nazywać), a także co mnie napędza by kontynuować swoje działania. Relację ze spotkania postaram się w jakiejś formie zamieścić tutaj bądź w postaci trochę mniej rozbudowanej bezpośrednio już na Facebooku.

Chciałbym tutaj, w sekcji komentarzy do samego wpisu, a także na Facebook-owym profilu PB, podjąć dyskusję nad większą akcją, która zorganizowana byłaby przede wszystkim przez mieszkańców naszego miasta i skierowana także właśnie do mieszkańców. Sam chętnie zobaczyłbym wystawę prac mieszkańców, która odbyłaby się w budynku dawnej synagogi w Fordonie bądź happening zorganizowany nad Wisłą, jednak najważniejsze jest zaangażowanie ludzi w budowanie tego przedsięwzięcia wspólnymi siłami, co stanowi właśnie kwintesencję społecznego zaangażowania. Ważne jest, żeby w akcję było zaangażowanych jak najwięcej osób, a jej rezultaty trafiły do jak najszerszego grona odbiorców. Co Wy byście najchętniej zobaczyli? Czym powinniśmy ożywić miasto? Jeśli tylko można coś zrobić, to zróbmy to!


Jednocześnie, chciałbym wszystkich zachęcić do dyskusji na wszelkie inne tematy bydgoskie w grupie w najpopularniejszym serwisie społecznościowym, która funkcjonuje pod nazwą Forum dla bydgoszczan. Zdecydowałem się wesprzeć właśnie tę grupę przede wszystkim dlatego, że wśród jej zasad jest absolutny zakaz agitacji i wstrzymania się od promocji grup politycznych i polityków (nie jest też przez żadną polityczną opcję założona), a jednocześnie w porównaniu z innymi grupami poświęconymi Bydgoszczy, nadal jest to jeszcze grupa pozbawiona nadmiaru zbędnego SPAMu i potoku kompletnie bezsensownych wiadomości. Liczę, że dzięki temu będzie o wiele łatwiej prowadzić tam otwarty dialog i może także tam podejmiemy wątek akcji na rzecz oddolnego rozruszania trochę Bydgoszczy.

Koniec zastoju na bloguWraz z końcem Lutego (i nie ukrywając, sesji egzaminacyjnej) zacząłem znów mieć trochę więcej czasu, a i wszystko wskazuje na to, że już kolejny raz mnie żadna choroba nie rozłoży w najbliższym czasie, więc czas najwyższy ponownie zabrać się za solidne pisanie o Bydgoszczy. Na pierwszy ogień pójdzie dokończenie tekstu o historii ucieczki z więzienia w Fordonie w czasach okupacji niemieckiej, który czeka na swoją kolej już od pewnego czasu. Mam nadzieję, że będzie to historia na tyle ciekawa, by wielu z Was znów zainteresować cyklem historycznym, gdyż zaplanowane mam przynajmniej dwa kolejne i najpewniej na tym się nie skończy wcale.

Budowana trasa tramwajowa do Fordonu zaczyna nabierać już ostatecznych kształtów
- fot. dzięki uprzejmości FotoDron.PRO (FB)
W kolejce "do dokończenia" czeka także większy tekst na temat potencjalnych kierunków rozwoju sieci komunikacyjnej w Fordonie, który w dość zaawansowanej już formie "popełniłem" nie tak dawno temu. Ponieważ budowa linii tramwajowej do Fordonu idzie pełną parą, a dzisiaj (zaraz po spotkaniu FKD, które wspomniałem na początku wpisu) w sprawie układu komunikacyjnego w Fordonie rozmawiać będziemy z wiceprezydentem Mirosławem Kozłowiczem, właśnie teraz warto będzie podjąć temat komunikacji w Fordonie i dalszej rozbudowy sieci transportu zbiorowego. Kto wie, może usłyszymy też wreszcie kiedy rozpoczną się niektóre z zapowiadanych od dawna konsultacji społecznych? Spotkanie rozpocznie się o 18 w Cafe Rynek, zaraz po klubie dyskusyjnym, więc jeśli nie chcecie rozmawiać o działalności społecznej, wpadnijcie posłuchać co ma nam do powiedzenia pan wiceprezydent.

Ostatnia sprawa to kolejne wypady, których nie było już o wiele zbyt długo. Serwujący "moje kochane burgery" Zaułek 20 zdążył już zebrać całkiem dobrą renomę, a całkiem niedaleko swoje podboje otworzył Bobby Burger, który także wydaje się ciekawym lokalem, chociaż trochę innej klasy. Równie mocno jak "burgerownie" chcę dodać opisy i relacje z odwiedzin w "sąsiadujących przez sufit" lokalach z widokiem na Brdę - herbaciarni "Asia" i pijalni czekolady "Choco". Oba lokale odwiedzałem już wcześniej, ale nigdy nie zrobiłem z nich prawdziwej relacji, co koniecznie trzeba naprawić. Z całą pewnością odwiedzę te miejsca już niedługo i naniosę je na (dawno już nie uzupełnianą) mapę z lokalami, którą znajdziecie w zakładce "wypady" na blogu. Tam także w najbliższych dniach urządzę "remont" i dodam sporo treści, które już dawno powinny się tam znaleźć. Trzymajcie kciuki! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz