niedziela, 27 września 2015

Kontagion - tak się gra bezwzględny industrial w Bydgoszczy! (wywiad)

W zeszłym tygodniu miałem ogromną przyjemność porozmawiać z zespołem Kontagion, który wiele osób znać może z utworów już wcześniej dodanych do playlisty z mocnymi brzmieniami z Bydgoszczy, którą kompletuję w serwisie YouTube. W skład powstałej w 2007 roku formacji (pod nazwą Kontagion oficjalnie od 2008) wchodzą weterani bydgoskiej sceny muzycznej, są to: Damian “Sfenson” Bednarski (gitara, wokal), Łukasz Maciej “Piehoo” Pieszczyński (bas, wokal), Damian "Shorstky" Wolter (gitara), Mikołaj "Majk" Marycisiak (klawisze, sample, chórki) oraz “niezawodny Dr. Plague” na perkusji. W takim właśnie składzie bydgoska kapela grająca industrial metal już w tę sobotę, w klubie Estrada, promować będzie materiał z nowej płyty "[R-!-E]LEN+LESS" (Relentless). Jest to świetna okazja, żeby zapoznać się z ich muzyką. Kto natomiast chce zapoznać się bliżej z samym zespołem, ten nie może przegapić tego wywiadu.

Kontagion w swoim w obecnym składzie, od lewej: Shorstky, Piehoo, Majk i Sfenson. W tle panorama Bydgoszczy.
- fot. pochodzi z profilu FB zespołu.
Rozmowę z zespołem odbyłem dnia 14 września, w salce prób na samym szczycie dawnej “Eltry”. Nic dziwnego, że chłopakom nie brakuje inspiracji - nawet nie zdajecie sobie sprawy, jaki jest stamtąd widok na miasto! To jak, zaczynamy?

ROZMOWA


PB: Cześć chłopaki! 

Sfenson: Siemano!
PB: O zespole sporo informacji możemy znaleźć w sieci, na Waszym profilu facebookowym i w serwisach poświęconych muzyce. Co Wy sami możecie powiedzieć o sobie, o zespole?

Sfenson: Wszystkie najważniejsze informacje są na stronie, a chyba jest ich nawet za dużo. W dzisiejszych czasach mało kto czyta takie rzeczy, ludzi to już nie obchodzi - wszystkich interesuje przede wszystkim co kto gra. W wielkim skrócie możemy powiedzieć, że gramy od roku 2007 i chociaż skład się zmieniał, to trzon zespołu pozostał bez zmian, czyli ja i Piehoo. Jesteśmy tuż po nagraniu drugiej płyty i teraz właśnie to jest dla nas najważniejsze!
PB: No właśnie - chociaż kapela istnieje od roku 2007, to Wy jako muzycy jesteście na bydgoskiej scenie obecni o wiele dłużej. Braliście udział w wielu innych projektach muzycznych, czasem pojawialiście się gościnnie w samym Kontagion.

Piehoo: Tak, to prawda. Kiedy Sfenson mówił o trzonie, to przyznam, że był to trzon w pewnym momencie prawie nieistniejący, gdyż nie było mnie w zespole przez jakiś czas. Mimo to, miałem przez cały czas jakąś styczność z kapelą - a to przygotowałem okładkę, a to zrobiłem plakat “Kontagion pozerzy” (śmiech), chociaż było to w zasadzie zwykłe A4 zapisane czcionką arial black, czasem zrobiłem jakiś kawałek i w zasadzie nie będąc w zespole i tak ciągle się gdzieś przewijałem. Podobnie Shorstky, nim na dobre dołączył do zespołu, pojawiał się gościnnie w utworach Kontagion czy na filmikach na YouTubie. Można śmiało powiedzieć, że znikąd się nie wziął, a jeszcze wcześniej graliśmy razem w Enemy Division, w którym przez krótki czas grał nawet Sfenson. 
Sfenson: Owszem, zdarzyło się. 
Piehoo: Sfenson znany jest przede wszystkim z tego, że od 2001 roku gra w Unborn Suffer, z kolei Majk grał wcześniej w, znanym na bydgoskiej scenie, Nilfgaardzie. Kontagion miał być z początku tylko projektem, typowym odreagowaniem “na trzy kawałki”, takim naszym Fear Factory. 
Sfenson: Tutaj ja podejmę dalej opowieść. Po nagraniu kilku kawałków zawiesiliśmy grupę i tak naprawdę wróciliśmy do pomysłu dopiero po dobrych kilku miesiącach i ponownie nabrało to wszystko życia już jako regularny zespół, a nie tylko uboczny projekt. Miało to związek z rozpadem Enemy Division, w którym grał Grim, ówczesny wokalista Kontagion. Od niego wyszła inicjatywa kontynuowania ze mną Kontagion i dzięki temu formacja powróciła do życia. Niestety znów bez Pieha, który zahaczył się w międzyczasie do innego zespołu. Ściągnięcie go ponownie do składu zajęło aż cztery lata biegania za nim i namawiania, ale udało się. 
Piehoo: No i w końcu wróciłem. Faktycznie dużo było tego trucia i wiercenia dziury w brzuchu (śmiech). Moja wymiana basisty zespołu wywołała trochę zamieszania w składzie, to był przełom roku 2011 i 2012. Odszedłem wtedy z Nihil Quest i nawet zastanawiałem się nad sprzedażą sprzętu, żeby odpocząć na dobre od grania. Po kilku próbach jednak okazało się, że wszystko fajnie ze sobą “zagadało” i Sfenson poprosił mnie, żebym został na stałe w składzie. Wymieniłem wtedy Adama “Dexa” Naporę, którego namówiłem jeszcze do udziału w nagrywaniu mini-dokumentu o zespole. Uważam, że był ważną częścią tego zespołu, chociaż nie do końca brał czynny udział w komponowaniu i chyba właśnie to przesądziło o decyzji Sfensona.
Kontagion podczas koncertu, który odbył się w Estradzie 26 września b.r.
Na pierwszym planie Shorstky. - fot. własne
PB: No właśnie. Kto wtedy zajmował się komponowaniem kawałków dla Kontagion?
Piehoo: W poprzednim składzie Sfenson robił to wspólnie z Bladym, perkusistą, natomiast mam wrażenie, że tęsknił za tym, że zawsze przynosiłem ze sobą jakieś kawałki i riffy, z których on mógł coś ciekawego zrobić. 
Sfenson: Prawda jest taka, że w tym okresie, kiedy Pieha nie było, to w głowie miałem całą masę jego pomysłów, jego riffów i nawet całych kawałków gdzieś zapisanych w pamięci. Miałem też masę jego pomysłów i nagranych już riffów na dysku, który przynosiłem ze sobą na próby. Braliśmy z Bladym te kawałki na ruszt i komponowaliśmy na tej podstawie. Mimo, że nie było wtedy Pieha w składzie, to mimo wszystko muzycznie ciągle w nim pozostał.
PB: I to był właśnie ten moment, kiedy Piehoo zdecydował zrobić sobie przerwę od grania?

Sfenson: Tak, kiedy był w Nihil Quest i później, kiedy miał zamiar na jakiś czas darować sobie grę. Kiedy wrócił do zespołu, wiadomo, że słuchając efektów naszej pracy stwierdził, że niektóre rzeczy zrobiłby inaczej, ale to nadal jest w sporej mierze jego wkład w brzmienie zespołu. 
Piehoo: Jeszcze w kwestii mojego robienia kawałków - w momencie, jak już wróciłem do kapeli, to miałem tego całą masę. Po prostu się ze mnie wysypało i cały czas mamy tego zebrane kilkadziesiąt nagrań, a część nawet przerodziła się w konkretne utwory. Wynikało to z tego, że w Nihil Quest byłem kompletnie odsunięty od komponowania. Tam monopol na komponowanie miał Jachu, którego swoją drogą uważam za zajebistego kompozytora. Sam bardzo chciałem robić podobne kawałki, ale zupełnie nie musiałem, bo robił to Jachu i utwory wychodziły naprawdę świetne.
PB: Czyli przejście do obecnego składu dało Ci o wiele więcej wolności w komponowaniu, wszedłeś twórczo na zupełnie nowy poziom. Jak teraz wygląda Twoja rola w procesie twórczym zespołu?

Piehoo: Oczywiście! Od razu poczułem się bardziej spełniony. Co moje kawałki, to moje kawałki. Chociaż Jachu przynosił świetne utwory, kiedy nie chodzi o sam fakt grania w kapeli na gotowym, a o tworzenie czegoś nowego. Dla mnie ważnym jest właśnie, żeby każdy w kapeli wnosił coś swojego do muzyki. Wracając do Kontagion od razu zaznaczyłem, że nie zaakceptuję takiej sytuacji, by np. rola klawiszowca została ograniczona do tego by Majk tylko gdzieś odpalał sample i dokładał pojedyncze dźwięki. Każdy musi mieć wkład w aranżacje i mieć wpływ na naszą muzykę. Chciałbym iść w kierunku industrialnego metalu. Byłem na przykład w szoku, że bardzo ortodoksyjny w swoim podejściu do grania Sfenson przekonał się do stylistyki granej przez Godflesh.
PB: Skoro już mówimy o innych zespołach i jesteśmy przy tym kto co wniósł do zespołu i kto jakie riffy wprowadził do Waszych kawałków, to powiedzcie mi skąd pochodzą Wasze inspiracje? W jednym z kawałków pochodzących z nowej płyty słyszałem mocne wpływy Sepultury, w innych przewinęły mi się klimaty przypominające trochę brzmienie Pantery. Kto to wniósł do kompozycji?

Sfenson: Domyślam się nawet, o które numery Ci chodzi. Kawałek “Trapped Underground”, który w zasadzie otwiera płytę - riff do niego napisałem pracując jeszcze w sklepie muzycznym. Pamiętam doskonale, bo w dniu kiedy go skomponowałem do sklepu przyszła siedmiostrunowa gitara Dean, jak te na których grał Dimebag. Kiedy wziąłem tę gitarę do rąk, riff w zasadzie sam mi się ułożył w palcach. Zachowałem go w głowie i dopiero wiele lat później trafił on do numeru “Trapped Underground”. Co do samej Sepultury, to przede wszystkim muszę nadmienić jedną bardzo ważną rzecz - to Max Cavalera jest człowiekiem, który sprawił że w ogóle zabrałem się za granie i za wokalowanie, a twórczość Sepultury, szczególnie ta wczesna do płyty Arise, pozostaje dla mnie tym najważniejszym wpływem na moje komponowanie i postrzeganie muzyki. Myślę, że reszta chłopaków ma bardzo podobne odczucia. 
Piehoo: Tak, na pewno tak, chociaż oczywiście nasze inspiracje nie kończą się tylko na metalu lat 90’ch. Sam przemycam czasem do naszych utworów riffy szybkie i chociaż potrafię zrobić prawdziwego “grzmota” w tempie 280, to często moją pierwotną inspiracją jest np. King Crimson, czy nawet Jimmy Hendrix. To są rzeczy sięgające jeszcze lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. Mam takie podejście, że gdy usłyszę gdzieś, albo kiedy przypomni mi się jakiś riff, to chodzi mi on po głowie przez cały dzień. Kiedy do niego przysiądę to często wychodzi mi z niego coś odmiennego o 180 stopni i wtedy… 
Sfenson: …i wtedy wchodzę ja i biorę jego gówno, a potem formuję z tego coś pięknego! (śmiech) 
Piechu: (śmiejąc się) Dokładnie! A potem przychodzi reszta chłopaków i każdy jeszcze dodaje tu coś swojego.
Estrada, 26 września b.r. Na pierwszym planie Piehoo.
- fot. własne
PB: Czyli powiedzielibyście, że zaczynając opracowywanie materiału na nową płytę raczej, zamiast trzymać się z góry założonego klimatu i motywu na dany album, zbieracie już krążące między Wami pomysły?

Sfenson: Wiesz, to bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć. Będąc jedyną osobą, która była w składzie Kontagion absolutnie przez cały czas i na wszystkich etapach mogę powiedzieć, że brzmienie danej płyty wynikało raczej z mieszanki osobowości osób, które brały udział w nagrywaniu materiału na dany album. Wszyscy komponowali to, co czuli i właśnie taka muzyka nam wychodziła. Debiut “[R-!-E]” wyszedł nam bardzo podobny do tego, co prezentuje sobą Fear Factory, a druga płyta "[R-!-E]LEN+LESS" i poprzedzająca ją EPka "[R-!-E]\/[]I_+" (Revolt - przyp. PB) to materiały, które wyszły znacznie ciekawiej. Słychać w nich więcej inspiracji i więcej wpływów. Nie tylko muzycznych. Są to też wpływy filmowe i zaczerpnięte z życia codziennego. Są to najróżniejsze nurty industrialne i dźwięki zupełnie nie pochodzące z instrumentów, sample czy chociażby nagrania garnków i wiertarek. Różnica między pierwszą płytą i drugą jest znaczna, mieliśmy przy "[R-!-E]LEN+LESS" bardzo szeroki wachlarz inspiracji i przy trzeciej płycie też chcemy z bardzo szerokiego spektrum inspiracji czerpać.
PB: Jeździcie teraz i gracie głównie kawałki z "[R-!-E]LEN+LESS", promujecie płytę wydaną przecież całkiem niedawno, bo 22 czerwca, ale jakie są Wasze plany na następny album? Składacie już nowy materiał, czy najpierw chcecie skupić się na graniu kawałków z tego krążka?

Majk: Aktualnie pracujemy nad materiałem na trójkę, sześć kawałków mamy już gotowych, kilka następnych jest w fazie “teoretycznej”. Zostały napisane, chociaż jeszcze nie zostały zagrane. Pracujemy teraz nad nimi i mogę tutaj potwierdzić to, co powiedział Sfenson, że nie będzie dużej różnicy między dwójką, a trójką, pod względem stylistycznym. 
Piehoo: Różnica będzie niewielka, ale będzie. Zmieniliśmy nasze podejście do robienia kawałków. Układ sił, jeśli chodzi o kompozytorów w zespole, zmienił się i teraz każdy może wykazać się swoimi umiejętnościami. Shorstky dołączył do Kontagion, kiedy materiał na "[R-!-E]LEN+LESS" był już skomponowany i siłą rzeczy nie miał zbyt wielkiego wkładu w materiał na tej płycie, a teraz mamy już na warsztacie dwa jego kawałki. Zależy mi na tym, że by każdy w zespole czuł się spełniony jako twórca wnosząc coś swojego, bo to jednak wiesz, trzeba poczuć że to jest Twój zespół i że wkładasz coś od siebie, a nie tylko jesteś wykonawcą czyjejś muzyki.
Sfenson podczas koncertu w Estradzie. 26 Września 2015.
- fot. własne
PB: Czyli chcesz powiedzieć, że ten skład jest, w porównaniu z poprzednim, o wiele bardziej zgrany? Lepiej Wam się razem pracuje?

Piehoo: Tak, chociaż poprzedni skład, z Darkiem Tofiło, był dobry o tyle, że Darek był w całości odpowiedzialny za teksty. Ja mogłem się skupić na składaniu riffów, a w obecnym składzie pisanie tekstów to też częściowo moja brocha, czego wtedy mi trochę brakowało. 
Sfenson: Z "[R-!-E]LEN+LESS" była taka fajna sytuacja, że kiedy wrócił Piehoo, to prawie nie mieliśmy jeszcze muzyki na tę płytę. Piehoo wrócił w taki piękny sposób, że wparował tu z buta i z rękawa wyjebał kilkanaście numerów i płyta była gotowa. Śmiało mogę powiedzieć, że ta płyta to w większości jego dziecko. Teraz sprawy się wyrównały i twórczo wszyscy mamy równy wpływ przy tworzeniu nowej płyty. 
Piehoo: Całe szczęście to w taki sposób odreagowałem sobie Nihil Quest, a szczęście w nieszczęściu, że po odejściu wokalisty mogłem też napisać sporo swoich tekstów. Teraz faktycznie jest to bardziej wyrównane. W praktyce ten skład jest po prostu bardziej optymalny od poprzedniego i chciałbym, żeby tak właśnie zostało. 
Sfenson: nie bardzo cieszy fakt, że namówiliśmy Majka do komponowania. Aranże klawiszy to była jego broszka, ale teraz został namówiony do komponowania numerów i jak je komponuje, to mi szczena opada. Dzięki niemu czuć w zespole powiew twórczej świeżości. Nie dość, że niedawno dołączył Shorstky, to jeszcze z naszego klawiszowca wyszedł najbardziej otwarty muzycznie gość w całym składzie.
PB: A jak ta współpraca między Wami wygląda na scenie?

Sfenson: Na scenie są jaja i gra nam się zajebiście. Strzela mnie tylko, jak ktoś z nich się napierdzieli i zapomni swojej partii, ale to się prawie nie zdarza. 
Piehoo: Mamy to wyćwiczone, w związku z tym, że gramy z automatem, mamy z góry ustalony szkielet kawałków, stałą partię perkusji, nie możemy pozwolić sobie na żadne pierdololo między fragmentami utworów. Co prawda nie możemy przez to za wiele improwizować za wiele i jamować, pod tym względem jest to ograniczenie, ale i tak każdy koncert trochę się różni. Mamy swoje kawałki ograne i gramy je w takich samych aranżacjach. 
Sfenson: Ja bardzo dobrze wspominam ostatni koncert w Gdańsku. Wyszliśmy i daliśmy z siebie wszystko. Mogłem zrobić wreszcie to, co mi się od dawna marzyło. Gdy Shorstky dołączył przestałem być jedynym gitarzystą w zespole i mogę teraz, jak Max Cavalera czy Rob Flynn, odstawić gitarę, złapać za mikrofon i iść “w ludzi”. Czułem się fenomenalnie i wiem, że będę to robić częściej. 
Piehoo: Nawet przy nagrywaniu nowych kawałków to widać. Shorstky jest bardzo kompetentnym gitarzystą i Sfenson może odpuścić sobie granie na gitarze w pewnych momentach i naprawdę skupić się na wokalu. Siłą rzeczy rola wokalisty rozpierzchła się na wszystkich w zespole. Głównie na Sfensona, trochę na mnie, trochę na Majka, a i Shorstky też będzie wokalował - wokalują wszyscy. 
Sfenson: A do tego wszystkiego pojawiają się jeszcze goście.
PB: Czyli, mimo wszystko, na nowej płycie mimo wszystko będzie jednak wiele nowości.

Sfenson: Tak, w zasadzie tak, zgadza się.
PB: A najbliższe występy? Gdzie możemy się Was spodziewać.

Sfenson: Mamy zaplanowane trzy występy. Najbliższy będzie w bydgoskiej Estradzie 26 września. To będzie bardzo ważny koncert i wyjątkowy, bo odegramy cały materiał z płyty "[R-!-E]LEN+LESS". Na scenie pojawią się razem z nami goście, którzy brali udział w nagrywaniu materiału na tę płytę. Następne koncerty to Toruń, 8 października, z bydgoskim Deathinition, potem Słupsk w Motor Rock Pubie zagramy przez Materią.


PB: Super. Prócz występów na żywo nagraliście niedawno klip do My Deepest Despise. Co możecie powiedzieć o kulisach powstawania tego teledysku?

Majk: Zdecydowana większość kręcona była w ruinach fabryki Kujawiaka. Nagrywanie materiału odbyło się na krótko przed kompletnym już zrównaniem z ziemią pozostałości tego zakładu, więc sam teledysk ma w pewnym sensie charakter historyczny. Myślę, że te wnętrza, a w zasadzie zewnętrza tego obiektu świetnie pasowały do klimatu naszej muzyki. Tam kręciliśmy wszystkie ujęcia grającej kapeli. Do tego nagraliśmy część fabularną, gdzie każdy z nas, chociaż niestety nie w pełnym składzie zespołu, ma swoje skrzywienie. W pewnym sensie dla każdego jest to skrzywienie, które doprowadza go do opłakanego stanu. 
Sfenson: Każdy z nas odegrał scenę zatracania się w swoim uzależnieniu. Piehoo zatraca się w religijnym fanatyzmie, Majk zatraca się w nałogu hazardowym, a ja popadam w uzależnieniu od gier komputerowych. Wszystko wygląda coraz gorzej i teledysk ma przedstawiać ludzki upadek na dno, “my deepest despise”. 
Piehoo: Brakującym ogniwem w teledysku po pierwsze jest Shorstky, który załapał się do kapeli, pomagał przy nagrywaniu ścieżek do płyty, ale ponieważ sam klip robiony był pół roku wcześniej i materiały nagrane zostały w Kwietniu 2014 roku, nie miał szansy pojawić się w nagraniu. Drugim takim brakującym ogniwem jest Darek Tofiło, który wraz ze swoją dziewczyną brał udział w tworzeniu klipu. Zagrał naprawdę świetne sceny jako alkoholik, powstało sporo fajnych ujęć, ale niestety z powodu zmian w składzie i decyzji o usunięciu ścieżek wokalnych w jego wykonaniu, nie mogliśmy też zostawić go także w klipie. 
Sfenson: Mamy tę płytę nagraną także w wersji z wokalem Darka, ale nie planujemy tego wypuścić i zostanie to na zawsze w naszym archiwum. To nasz kawał historii i nasze wspomnienia. Natomiast co do Shorstkiego i jego pojawienia się w zespole, to niestety tak się to rozłożyło w czasie, że montaż całości był już niemal zakończony i scenarzysta postawił sprawę jasno. Dokręcanie i dodawanie nowych scen z jego udziałem na tym etapie sprawi, że klip równie dobrze będzie można zacząć od początku. Ale! Uwaga, uwaga! Będziemy kręcić zupełnie nowy klip, już w pełnym składzie, a zdjęcia zaczynamy już 27 września, dzień po najbliższym koncercie. Oczekujcie!  
PB: No to zostaje tylko czekać na pojawienie się nowego klipu! Dzięki za rozmowę i do zobaczenia na koncertach!

Zespół, wspólnie: Dzięki!

Kilka słów zakończeniaMiałem przyjemność być na jednym ze wspomnianych wyżej koncertów i mogę z czystym sumieniem polecić Wam zrobić to samo, jeśli tylko lubicie industrialowe klimaty. Wszystkim, którzy wolą słuchać muzyki w domu zostaje zakup płyty, albo jej cyfrowego odpowiednika. Do tego w sieci znajdziecie także kilka nagrań Kontagion, do których powstały klipy, lub (o czym dowiedzieliśmy się w wywiadzie) właśnie powstają. Wszystko to razem na pewno pomoże kapeli, więc tym bardziej - klikać, klikać i jeszcze raz klikać! ;)
Płytę "[R-!-E]LEN+LESS" znajdziecie w sklepie Infernum Media:Bydgoskie kapele trzeba wspierać, więc na co jeszcze czekacie?! Alternatywnie szukajcie zapowiedzi koncertów w okolicy na profilu FB zespołu - to równie ważne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz