poniedziałek, 16 listopada 2015

Pozbądźmy się parszywych kontrolerów!

Dzisiaj rano miałem ogromną nieprzyjemność przeczytać kolejny już artykuł o absolutnie haniebnym zachowaniu kontrolerów ze spółki "RENOMA". Znęcanie się nad dwunastolatkiem nie jest tylko faux pax ani nietaktem, to jest przestępstwo ścigane z urzędu! Nie wiem jeszcze ile potrzeba, żeby miasto wpisało tę firmę na jakąś "czarną listę" podmiotów, które mają się trzymać od Bydgoszczy z daleka. Temat nie jest wcale nowy i najwyższy czas powiedzieć dość! Sam też miałem kilka razy okazję być skontrolowanym przez osoby z tego właśnie przedsiębiorstwa i przyznam szczerze, bo i trochę sprawiedliwości trzeba oddać - żadne większe nieprzyjemności mnie akurat nie spotkały. Czasem zdarzał się człowiek nieprzyjemny w obyciu, czasem ktoś sprawiał wrażenie szalenie niezadowolonego z życia, ale ani razu nie przełożyło się to na mnie bezpośrednio, jako kontrolowanego pasażera. Inni bydgoszczanie niestety nie mieli tyle szczęścia i pamiętając, że to wcale nie były pojedyncze przypadki, zrobiłem sobie szybką prasówkę w poszukiwaniu kilku innych sytuacji z bydgoskimi pracownikami sopockiej firmy w roli głównej. Oto efekty (dosłownie 5 minut i pierwsze z brzegu tytuły):


Kontrolerzy biletów z Bydgoszczy pastwili się nad dzieckiem!

Renoma w Bydgoszczy nie wybacza

Dwóch kontrolerów biletów pobiło w Bydgoszczy pasażera? Internauci oburzeni!

Kontrolerzy wylecieli z pracy po brutalnej interwencji

Bydgoszczanie buntują się przeciwko skandalicznemu zachowaniu kontrolerów biletów MZK

Kontrolerzy prowokują pasażerów? Mandat "za wszelką cenę"

Kto kogo szarpał? "Kontrolerzy uderzyli głową studenta o szybę przystanku tramwajowego"

Zobacz agresywnych kontrolerów z Bydgoszczy. W sieci wrze

Szkolenia to fikcja? Tak mówi nam były pracownik "Renomy"

Przybywa skarg na Renomę i ZDMiKP
Kontrolerzy "Renomy" dopadli go i przewrócili na ziemię. - Urzędnicy: zajmiemy się tą sprawą

Jestem pewien, że gdybym poświecił na szukanie kolejnych tekstów jeszcze dwa kwadranse, to ilość znalezionych materiałów uległaby podwojeniu. Co najbardziej mnie przeraża to, że w przytoczonych artykułach przewija się regularnie kilka kwestii, które niczym bumerang pojawiają się raz po raz. To narzucane odgórnie przez ZDMiKP normy "do wyrobienia" (tak ilościowej, jak i kwotowe), znikające w tajemniczych okolicznościach nagrania z monitoringu zamontowanego w taborze, których nie da się odzyskać, kiedy już dochodzi to eskalacji na drogę sądową oraz kompletny brak szkolenia kontrolerów. W efekcie rysuje mi się przed oczami obraz ponury i smutny.

Z podpiętych powyżej tekstów wynika, że "Renoma" wraz z drogowcami i przewoźnikami działa w jakiejś chorej zmowie, a sama spółka nie tylko jest chroniona, ale też wydaje się być kompletnie "nie do ruszenia" w kolejnych i kolejnych znów przetargach. Nie bez powodu ostatnim artykułem jest właśnie ten, w którym jasno jest zaznaczone - urzędnicy zobowiązali się zająć sprawą. Pięć i pół roku później kontrolerzy tej spółki nadal brutalnie atakują pasażerów, a nawet publicznie znęcają się nad dziećmi zamiast wykonywać obowiązki służbowe! Nie ma znaczenia co powie rzecznik prasowy firmy, ani też czy ostatecznie kontrowersyjni kontrolerzy stracą pracę, jeśli nadal obsługuje nasze miasto firma, która najwyraźniej przyjmuje takie metody działania jako podstawę funkcjonowania.


Tramwaj PESA Tramicus na bydgoskich torach. - fot. Pit1233, Wikimedia Commons
Miasto Bydgoszcz, jeśli chociaż odrobinę ma na względzie bezpieczeństwo i godność własnych mieszkańców, już dawno powinno umieścić to przedsiębiorstwo na czarnej liście organizacji balansujących na granicy prawa i szczególnie szkodliwych dla wizerunku grodu nad Brdą. Dokładnie taką samą listę powinien mieć bydgoski Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej, którego misją jest ponoć popularyzowanie i zachęcanie mieszkańców do jazdy zbiorkomem. Jeśli przejazd autobusem lub tramwajem będzie się kojarzyć z ryzykiem pobicia, bo nie zdążyliśmy dojść do kasownika kilka sekund po zamknięciu drzwi, albo z tym, że nasze dziecko zostanie zabawką zwyrodnialców, to nasza komunikacja będzie pasażerów tylko tracić.

Gdybym miał wskazać sposób, by pozbyć się problemu i definitywnie zakończyć ciągnący się za nami od WIELU LAT problem śmiejącej się prawu w twarz spółki "Renoma, to wskazałbym palcem strażników miejskich. Obecnie formacja ta, pozbawiona prawa do polowania z fotoradarem na przypadkowych kierowców, wydaje się być zawieszona w próżni i nawet na ulicach prawie nie widać patroli (chociaż widać je na bulwarach w postaci kompletnie zdewastowanych desek na przystankach tramwaju wodnego!). Może warto poważnie podjąć w radzie miasta temat przekazania całego ciężaru kontroli biletów właśnie na strażników? Budżet straży można przecież powiększyć o kwotę, którą dotychczas dostawała sopocka firma, a już sam widok umundurowanego "strażnika-kontrolera" czekającego na przystanku o wiele lepiej się sprawdzi, niż nerwowe rozglądanie się czy przypadkiem któryś z rechoczących osiłków nie będzie próbował wytłuc z nas mandatu.

- Przemek

PS:
Tak, jestem w pełni świadomy, że wśród kontrolerów są też i szalenie mili, sympatyczni i kulturalni ludzie. Nie znam ich, nie wymienię z imienia, ale dziękuję im za to, że są! :)

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za te Twoje wszystkie teksty. Czuję się jakbym miała prywatnego pana od robienia prasówki. Nareszcie wiem, co się dzieje w moim mieście. I tylko czasem mam ochotę zachowywać się jak 'bydgoski kontroler biletów" w stosunku do wszystkich, którzy źle mówią o młodych ludziach, którzy to ponoć nic nie umieją i nic nie wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tą szalenie miłą opinię!
   Robię co mogę, ale i tak na pewno wiele mi umyka z wszystkich rzeczy, które się u nas dzieją. Obym z czasem się w tym jeszcze bardziej wyrobił, bo przyznam szczerze, że to całkiem spora satysfakcja, kiedy już się trochę lepiej nauczyłem żyć razem z miastem w jednym rytmie. :)

   Usuń
  2. Jeśli pani M Jakuta teraz dopiero (sic!!) się dowiedziało o słynnej firmie "RENOMA" która od lat bierze udział w "cudnych" przetargach ogłaszanych przez ZDMiKP skądinąd z miasta Bydgoszcz w którym pani piastuje odpowiedzialne stanowisko,, to zostało tylko nam szarym mieszkańcą siąść i zpłakać!!! STRASZNE!!!!

   Usuń
  3. Że też ciągle są jakieś kłopoty z Renomą. Może dlatego, że ciągle w autobusach są złodzieje, których "nie stać" ani na przejazd, ani na elementarną uczciwość (ja zawiniłem wsiadając bez biletu, więc to nie Renoma jest nie w porządku). Jak to jest, że ani ja, ani nikt z mojej rodziny nigdy nie miał z Renomą problemów? Bo może problemem jest to, ze spora część pasażerów przyznaje sobie prawo do jeżdżenia na friko, a Renoma jest be, bo tego pseudoprawa nie uznaje?

   Usuń
  4. Polecam doczytać moje postscriptum mniejszym druczkiem - wydaje mi się, że tam rozwiałem większość wątpliwości! Przy okazji dodam, że tych miłych i dobrych kontrolerów jest pewnie większość, ale i tak kilka zakał psuje opinię wszystkim :)

   Usuń