środa, 15 czerwca 2016

Bydgoska rewolucja informatyczna.

Oddany niedawno do użytku biurowiec "Idea Przestrzeń Biznesu"
- Fot. Krystian Dobosz, Bydgoszcz w budowie
Bydgoszcz rozwija się coraz szybciej i coraz więcej publikacji w prasie i pismach branżowych stawia nas wysoko w najróżniejszych rankingach. Miano najlepszego polskiego miasta dla inwestorów nadało Bydgoszczy czasopismo Eurobuild Central Eastern Europe, a całkiem niedawno miasto rozpoczęło reklamować się hasłem "Bydgoszcz - nowe centrum logistyczno-produkcyjne". Ilość powierzchni biurowej, sięgająca obecnie kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych w najwyższych klasach, ma się według bydgoskiego ratusza podwoić w najbliższych dwóch latach, a sektor IT i BPO stać ma się głównym sektorem bydgoskiej gospodarki. Miasto, a także Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego dają jasno do zrozumienia, że startująca obecnie budowa drogi S5 oraz planowana droga S10 są świetną okazją, by ulokować u nas wielkie inwestycje z wszystkich dziedzin, ale... co z pracownikami?

Ponad rok temu pisałem o tym, że powinniśmy walczyć o zatrzymanie absolwentów bydgoskich uczelni w naszym mieście. Temat ten dzisiaj równie aktualny, jak przedtem, ale na szczęście pojawiają się też zupełnie nowe inicjatywy, które mają na celu nie tylko podniesienie kwalifikacji bydgoskich pracowników, ale i "zeswatanie" ich z liderami poszczególnych branż. To okazja do zdobycia cennego doświadczenia i zatrudnienia, jeśli tylko pracodawca doceni umiejętności skierowanej do niego osoby. Jedną z takich właśnie pro-rynkowych akcji organizuje pod nazwą "WORK-ON 2" bydgoski Ośrodek Szkoleniowo-Wdrożeniowy. Co ciekawe, jest to firma rodzinna, w której już drugie pokolenie zajmuje się kształceniem bydgoszczan i przygotowaniem ich do wejścia na rynek pracy. Miałem przyjemność porozmawiać z Robertem Szaratą z OSW, by dowiedzieć się czegoś więcej o ich najnowszej inicjatywie edukacyjnej. Jeśli chcecie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, poszerzyć wiedzę z dziedziny IT, albo po prostu ciekawi jesteście co może Wam dać kolejne szkolenie, koniecznie doczytajcie do końca!

Bydgoszcz - świetnie rozwijający się rynek


Bydgoszcz od lat ma opinię miasta przemysłowego, którego gospodarka niemal w całości oparta jest na produkcji i przetwórstwie. Jeszcze kilkanaście lat temu byłaby to absolutna prawda, ale dzisiaj struktura zatrudnienia w naszym mieście staje się coraz bardziej zróżnicowana. Jak podaje portal strefabiznesu.pl, sektor BPO w Bydgoszczy z zaledwie 1200 osób w 2010 roku urósł do ponad 9 tys. osób na początku roku 2016, z czego w samym tylko sektorze IT zatrudnionych jest ponad 7 tysięcy pracowników. To ponad siedmiokrotny wzrost na przestrzeni tych kilku lat i nic nie wskazuje na to, by wzrost zatrudnienia w tym sektorze miał się w najbliższym czasie zatrzymać!

Biznes Park przy ulicy Kraszewskiego to nieustający plac budowy, a do powyższej wizualizacji regularnie dodawane są kolejne obiekty, które powstać mają na terenie parku biurowego. Niemal cały kompleks zajęty jest przez branżę IT. - Zródło: prefabet-bb.com.pl
W równie optymistycznym tonie nastawiają wiadomości z rynku biurowego, który jest silnie powiązany właśnie m.in. z branżą BPO. Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, zapytana o dostępną w Bydgoszczy powierzchnię biurową podaje liczby rzędu 50 tysięcy metrów kwadratowych i zaznacza, że ta ilość ma się w najbliższym czasie podwoić. To tempo wzrostu widać gołym okiem. Firma Atos, ulokowana w parku biurowym przy ulicy Grunwaldzkiej w Bydgoszczy, zajmuje każdy kolejny powstający w tym parku budynek i od razu zapełnia go po brzegi nowymi pracownikami. Budowa kolejnych kilku tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni najwyższej klasy ruszyła niedawno przy Placu kościeleckich, a przy ulicy Fordońskiej gotowy jest już pierwszy budynek kompleksu Optimum Park, którego łączna powierzchnia sięgnąć ma niemal 20 tysięcy metrów kwadratowych. Podobnych gabarytów inwestycja zaplanowana jest także w okolicach Ronda Fordońskiego.

Wszystko to dzieje się w warunkach ciągłej podaży wykształconych pracowników. Bydgoskie uczelnie co roku opuszcza niecałe pół tysiąca osób gotowych do pracy w branży IT, a  w pobliskim Toruniu mury uczelni opuszcza kolejne kilkaset osób. Tutaj właśnie zaczyna się rola takich programów, jak wspomniany wyżej "WORK-ON 2".

Od teorii do praktyki


Powstający obecnie biurowiec Immobile K3, niemal na pewno zajęty zostanie,
przynajmniej częściowo, przez branżę BPO i/lub IT. To najszybciej rosnący segment
rynku biurowego w naszym mieście. - Fot. CDI Konsultanci Budowlani
Rynek pracy często jest obiektem drwin, a jeszcze niedawno nie brakowało żartów o absurdalnych ofertach pracy dla nieistniejącej "dwudziestolatków z magistrem i dziesięcioletnim stażem pracy". Nic dziwnego, bo pracodawcy mają ogromną niechęć do zatrudniania osób bez doświadczenia. Tyczy się to w równym stopniu branży IT, jak i każdej innej. Co zatem jest tak wyjątkowego w programie, który oferuje Ośrodek Szkoleniowo-Wdrożeniowy? To przede wszystkim kursy praktyczne, które wprowadzić mają potencjalnego pracownika na rynek IT. Zaczynając od kursów CCNA (certyfikowany przez CISCO kurs rozwiązań sieciowych), przez tworzenie aplikacji internetowych, a na e-marketingu kończąc, program nastawiony jest na budowanie praktycznych umiejętności w ramach uzupełnienia do teorii zdobytej na studiach. Każdy z uczestników, prócz typowo branżowej wiedzy z dziedziny informatyki, przejdzie także kurs języka angielskiego dla branży IT z możliwością zdobycia certyfikatów językowych TOEIC. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymają możliwość skorzystania z płatnego stażu w jednej w dużych bydgoskich firm z branży IT, lub w odpowiednim dziale IT.  Prócz części typowo merytorycznej, wsparcie dla szkolonych informatyków oferować będą doradcy zawodowi, którzy w oparciu o posiadane umiejętności dobierać będą każdemu uczestnikowi indywidualne plany działania. 

Takie programy zdarzają się naprawdę rzadko, w szczególności w grodzie nad Brdą. W pełni bezpłatne, zapewniające wyżywienie, wspierające swoich uczestników stypendium (tak, tak, jest też stypendium dla uczestników!) i w pełni nastawione na zatarcie bariery między pracownikiem i rynkiem pracy w branży, która należy do najszybciej rozwijających się w Bydgoszczy. To kolejny dowód na to, że malejące bezrobocie i dobra kondycja gospodarcza naszego miasta prowadzi do stopniowego przejścia z modelu "rynku pracy" na "rynek pracownika", gdzie to człowiek jest ofertą dla pracodawców, o którą muszą zawalczyć oni swoimi warunkami, a nie odwrotnie. Jeszcze w tym modelu nie jesteśmy, ale takie właśnie inicjatywy edukacyjne przenoszą nas o krok bliżej i (mam nadzieję) pomogą zatrzymać w Bydgoszczy absolwentów.

Na koniec kilka organizacyjnych detali, bo mija się z celem pisać o ciekawej akcji szkoleniowej i nie dać Wam znać, gdzie jej szukać i jak się zapisać. Po kolei zatem:
  • Strona projektu,
  • "Infografika", czyli wirtualna ulotka z wszystkimi informacjami "w pigułce",
  • Termin zgłaszania chętnych: do 24 Czerwca 2016,
  • Na deser najciekawsza część: 1750 zł stypendium stażowego i 50 zł "dniówki" szkoleniowej dla uczestników, na pokrycie wyżywienia itd.

Całkiem niezła oferta, jak na cykl szkoleń i ćwiczeń, który ma podnieść Wasze szanse na rynku pracy i zakończyć się płatnym stażem, z którego o wiele łatwiej przeskoczyć od razu "na umowę"! Nie ukrywam - żałuję, że nie było takiego programu, kiedy ja kończyłem studia. :)

- Przemek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz