sobota, 22 października 2016

Bydgoski Budżet Obywatelski - przegląd projektów na rok 2017

Od zawsze bardzo zależało mi na tym, by zachęcić Was wszystkich do zaangażowania się w sprawy miasta i zainteresowania się toczącymi się w Bydgoszczy inwestycjami. Od kilku lat w naszym mieście część pieniędzy z budżetu przeznaczana jest na projekty, które zgłaszane i wybierane są przez nas samych. Nie jest to system idealny, gdyż wiele propozycji odrzucanych jest z powodów nie do końca dla mnie jasnych, przez co wybór ograniczony jest jedynie do wąskiego grona "dopuszczalnych pomysłów" zgodnych z linią miasta, ale to nadal wybór, którego możemy dokonać. Liczę, że mimo ostrej selekcji będziemy w stanie, wspólnymi siłami, wyłowić z wszystkich list te najważniejsze i najciekawsze perełki warte doinwestowania.

Jak to działa?


W tegorocznej edycji głosowanie na projekty w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które realizowane mają być w roku 2017, trwać będzie do końca października, czyli do końca przyszłego tygodnia. Niestety, wciąż oddać możemy tylko jeden głos, przez co świadomy wybór najciekawszych projektów jest jeszcze ważniejszy. Aby ułatwić Wam decyzję, postanowiłem dokonać przeglądu dostępnych opcji i zarekomendować te, które uważam za szczególnie warte uwagi.

Miasto podzielone zostało na sześć okręgów wedle obszaru, dzięki czemu każdy może w łatwy sposób znaleźć kartę do głosowania, która dotyczy Waszych okolic. Ograniczenie do jednego głosu na każdego mieszkańca oznacza, że będziecie musieli wybrać, czy wolicie, aby Waszym głosem wsparte zostały projekty blisko Waszego miejsca zamieszkania, pracy lub w miejscu, gdzie najbardziej lubicie spędzać wolny czas, bądź wysyłacie dzieci do szkoły. Kartę każdego okręgu można wydrukować i dostarczyć osobiście do urny umiejscowionej w jednej z 200 bydgoskich szkół (lista szkół znajduje się POD TYM LINKIEM) bądź skorzystać z internetowej wersji formularza dostępnej pod adresem www.bydgoszcz.pl/bbo. Ustalone przez miast  okręgi wyglądają następująco:

Obowiązujący w tym roku podział Bydgoszczy na okręgi BBO. Mapa dostępna jest także pod TYM LINKIEM.
Pełna lista osiedli ujętych w okręgach wraz z odnośnikami do odpowiadających im kart do głosowania:
 • Czyżkówko, Flisy, Miedzyń-Prądy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Wilczak-Jary
 • Bartodzieje, Bielawy, Bydgoszcz Wschód-Siernieczek, Brdyujście, Osiedle Leśne
 • Nowy Fordon, Osiedle Tatrzańskie, Osiedle Terenów Nadwiślańskich, Stary Fordon
 • Błonie, Górzyskowo, Szwederowo
 • Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Glinki-Rupienica, Jachcice, Wzgórze Wolności
 • Kapuściska, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Wyżyny, Zimne Wody-Czersko Polskie
Zgodnie z podziałem na powyższe okręgi postaram się wyłonić kilka najciekawszych propozycji, jakie zawarte zostały w odpowiadających im kartach głosowania. Każdą pozycję uzupełnię niewielkim uzasadnieniem, czemu mój wybór padł właśnie na taką, a nie inną inwestycję. Z góry wykluczam te punkty, które nie powinny być częścią BBO, gdyż znajdują się w kompetencjach miejskich komórek (np. drogowców). Ich zakichanym obowiązkiem jest wreszcie wziąć się do roboty i powstawiać gdzie trzeba brakujące latarnie, naprawić miejskie place zabaw i załatać dziurawe chodniki. Pieniądze w rękach mieszkańców powinny służyć dodawaniu jakości przestrzeni, w której wszyscy żyjemy, a nie naprawiać nieudolność urzędników!

Przegląd projektów


Okręg numer 1
Okręg pierwszy to dla mnie okręg bardzo trudny. Obejmuje on tereny o skrajnie odmiennej charakterystyce i potrzebach, zaczynając od Osowej góry, która przypomina trochę obszary Fordonu z gęstą zabudową i sporym zaludnienie, przez Miedzyń, Prądy, Wilczak i Flisy, które stanową ogromne osiedle złożone niemal wyłącznie z zabudowy jednorodzinnej, aż po typowo śródmiejski obszar Okola i półdzikie tereny Smukały i Piasków. Są to obszary o różnych potrzebach, różnej strukturze i w znacznej mierze KOMPLETNIE ze sobą niezwiązane z powodu barier geograficznych, jakimi są Kanał Bydgoski oraz kompleks leśny pomiędzy Osową Górą i Smukałą. Z tego powodu zdecydowałem, że wybrać należy projekty tak, by rozsiane były odpowiednio po poszczególnych obszarach tego okręgu. Moje typy to:

Tereny parkowe na Osowej Górze - fot. Google Street View
 • 1OK/0011 oraz 1OK/0050 (Osowa Góra)
  Oba projekty dotyczą tego samego miejsca, czyli parku usytuowanego w samym środku Osowej Góry. Jest to wyjątkowo atrakcyjny, ale też mocno zaniedbany teren, który ma potencjał stać się miejscem równie pięknym, co przepiękny park pięciu stawów na Szwederowie (jeden z najpiękniejszych parków w Bydgoszczy!). Inwestycje na jego terenie powinny powracać co roku do BBO, a sam park powinien tętnić życiem!
 • 1OK/0094 (Piaski)
  Utworzenie zaplecza socjalnosanitarnego dla użytkowników boiska piłkarskiego, placu zabaw, kortu tenisowego. Co tu dużo mówić? Miejskie zaplecze sanitarne to obecnie ogromna bolączka niemal dla wszystkich obszarów Bydgoszczy! Publiczne toalety są w marnym stanie, bardzo słabo dostępne i często po prostu pozamykane na cztery spusty. Takich inwestycji powinno pojawiać się o wiele więcej!
 • 1OK/0005 (Miedzyń)
  Zagospodarowanie terenów zielonych przy torach kolejowych na Miedzyniu (niedaleko stacji kolejowej). To kolejny obszar, który zasługuje na więcej uwagi. Położony na styku Miedzynia, Jarów i Błonia ma szansę służyć mieszkańcom wszystkich tych osiedli i głównie dlatego właśnie wybrałem go jako wskazaną przeze mnie inwestycję. Liczę także, iż w ramach inwestycji powstanie także parking rowerowy, który uzupełni komunikacyjnie samą stację kolejową jako punkt przesiadkowy.
Okręg numer 2
Drugi okręg to zdecydowanie bardziej spójny obszar. Gęsto zabudowana okolica, pełna przede wszystkim dużych osiedli mieszkaniowych i dobrze uzbrojona w punkty handlowe i usługowe. Dla tak gęsto zaludnionego terenu postanowiłem skupić się na projektach podnoszących przede wszystkim jakość życia i komunikacji, a także likwidujących bariery w korzystaniu z przestrzeni miasta.

Piesze połączenie bulwarów i Ronda Fordońskiego, aż prosi się o dodanie zjazdu dla wózków i rowerów! Wycena tej inwestycji, w wysokości 403751 zł wydaje się skrajnie zawyżona, więc sama realizacja tego punktu powinna zostawić jeszcze wiele miejsca na inne inwestycje. - fot. Google Street View
 • 2OK/0010 (Bartodzieje)
  Zjazd dla wózków oraz rowerów z Ronda Fordońskiego nad rzekę Brdę, czyli otwarcie nadrzecznych bulwarów dla znacznie większej liczby osób. Ponownie, jest to lokalizacja na styku osiedli Bartodzieje oraz Bielawy, dzięki czemu mamy szansę na powstanie infrastruktury służącej wielu mieszkańcom Bydgoszczy. Dzięki tej inwestycji wszyscy mieszkańcy będą mogli korzystać z nadrzecznej infrastruktury już od samego początku wyremontowanych bulwarów. Pozwoli to także rowerzystom na ominięcie ulicy Jagiellońskiej, obecnie pozbawionej jakiejkolwiek infrastruktury rowerowej.
 • 2OK/0006 (Bielawy)
  Samoobsługowa Stacja Naprawy Rowerów. To przede wszystkim inwestycja TANIA (tylko kilka tysięcy zł), a zarazem świetnie wpisująca się jako uzupełnienie roweru miejskiego. Warto, by jak najwięcej osób oddało na nią głos, gdyż dzięki niewielkiej cenie jej realizacja w żaden sposób nie wpłynie na inne, dużo większe projekty. Jest to też świetny przykład, czemu możliwość oddania tylko jednego głosu w całym BBO to absolutnie fatalne rozwiązanie, które nasze władze muszą jeszcze dwukrotnie przemyśleć!
 • 2OK/0017 (Brdyujście)
  Pomost do rowerów wodnych zakupionych z programu BBO. Trudno nie zgodzić się z zasadnością tego punktu. Pozostawienie inwestycji wykonanej tylko w 50% to marnowanie pieniędzy, zaś same okolice Toru Regatowego to jedno tych miejsc w Bydgoszczy, które mają potencjał stać się przepięknymi terenami wypoczynkowymi! 
Chociaż Aleja 11 Listopada istnieje już od ponad pół wieku, to do dzisiaj wygląda, jakby rozpoczęto jej budowę, ale przerwano ją, zanim pojawiła się na niej porządna nawierzchnia i oświetlenie. Szkoda, bo samo osiedle jest jedną z urbanistycznych pereł Bydgoszczy! - fot. Google Street View
 • 2OK/0071 (Os. Leśne)
  Remont pasażu spacerowego pośrodku ulicy 11-go Listopada, która stanowi jedną z niewielu prawdziwie miejskich alei w Bydgoszczy. Remont, choćby częściowy, środkowego pasa zieleni, ulokowanego pomiędzy jezdniami, to świetny punkt wyjścia dla przyszłych inwestycji, zaś sama aleja ma szansę w przyszłości stać się punktem centralnym całego osiedla, gdzie organizowane mogą być nawet lokalne imprezy, a na co dzień będzie można w spokoju pospacerować.
Okręg numer 3
Fordon to miejsce, gdzie spędziłem dobrych kilkanaście lat swojego życia i które, mimo bardzo dużego obszaru trzeciego okręgu, znam w zasadzie w całości niemal co do uliczki. Chociaż jest to osiedle stosunkowo nowe, to jest też jednocześnie jednym z najbardziej zaniedbanych osiedli w całym mieście. Bloki są względnie nowe i ciągle powstają kolejne, ale przestrzeni między nimi nigdy nie zagospodarowano, przez co dominują tutaj nieużytki i dzikie pola chwastów. Właśnie dlatego dla Fordonu chciałem skoncentrować się przede wszystkim na inwestycjach podnoszących jakość przestrzeni i zmieniających połacie nieużytków w tereny prawdziwie miejskie.
 • 3OK/0064 (Nowy Fordon, ul. Skarżyńskiego)
  Park „Fordońskiej Wiewiórki” - montaż ławek, latarni, wyraźnie wyznaczonych i ubitych ścieżek, koszy na śmieci. Projekt obejmuje teren w samym sercu Fordonu, w pobliżu największych sklepów, galerii handlowej, szkoły i kościoła. Od zawsze służył mieszkańcom za tereny spacerowe mimo braku jakiejkolwiek infrastruktury. Uporządkowanie go, oświetlenie oraz wyposażenie w "małą architekturę" powinno nastąpić już dawno temu!
 • 3OK/0054 (Stary Fordon)
  Ustawienie ławek wzdłuż ścieżek spacerowych wzdłuż Wisły oraz innych terenów spacerowych. To jedna z odwiecznych bolączek Fordonu - wielka dzielnica, pełna obszarów pięknych przyrodniczo i widokowo, a jednak niemal CAŁKOWICIE pozbawiona jakichkolwiek ławek i koszy na śmieci. Tyczy się to nie tylko terenów ujętych w wybranym przeze mnie projekcie, ale praktycznie całego obszaru Fordonu. 
Tereny dookoła osiedla Eskulap pozostają niemal zupełnie niezagospodarowane. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury wypoczynkowej dla szybko rozwijającego się osiedla powinno być jednym z priorytetów miasta! - fot. Wikimedia Commons
 • 3OK/0044 (Osiedle Eskulapa)
  Park rekreacyjno-sportowy na osiedlu Eskulapa. Wielu z Was może zdziwić akurat ten wybór z mojej strony, ale w przeciwieństwie do wielu innych obszarów Fordonu, to osiedle najmocniej odcięte jest od jakiejkolwiek infrastruktury. W czasie wolnym można tu tylko pójść do lasu, lub wspinać się na wzgórza północnej skarpy Bydgoszczy, ale są to tereny kompletnie pozbawione innych udogodnień i mimo istnienia w Fordonie wielu znacznie dłużej funkcjonujących osiedli bez dostępu do parków, tutaj jest to problem o wiele bardziej dotkliwy i znacznie mocniej odczuwalny dla mieszkańców. Większość z nich stanowią młode rodziny z dziećmi, które wprowadziły się to całkiem niedawno. Wystarczy odrobina deszczu, by okoliczna namiastka terenów zielonych stała się dla nich kompletnie bezużyteczna.
Okręg numer 4
Szwederowo stało się dla mnie nowym domem, od kiedy tylko zdecydowałem się wyprowadzić "na swoje". Tworzące wspólny okręg wraz z Górzyskowem i Błoniem stanowi nietypową mieszaninę starego i nowego, gdzie bloki i kamienice poustawiane są naprzemiennie. Dla tego obszaru wybrałem:
 • 4OK/0046 (Górzyskowo)
  Budowa sceny plenerowej wraz z otaczającą infrastrukturą i małą architekturą w parku przy ulicy Kossaka. Moim zdaniem to jeden z najciekawszych i najlepszych projektów zgłoszonych w tym roku. Wśród gąszczu siłowni terenowych scena jest miłą odmianą i z przyjemnością zobaczę ją w użytku dla wszelakich wydarzeń osiedlowych i kameralnych koncertów. Brawo dla autora!
Skwer im. Tadeusza Nowakowskiego na Szwederowie - fot. Google Street View
 • 4OK/0094 (Szwederowo)
  Rewitalizacja skweru Tadeusza Nowakowskiego, znajdującego się u zbiegu ulic Skorupki i Orlej. Jest to plac ulokowany przy zabytkowej łaźni, pochodzącej z lat 20 XX wieku, który śmiało może pretendować do miana centralnej części starego Szwederowa. Otoczony mieszanką starych kamieniczek i parterowych domów posiada wyjątkowy klimat małego miasteczka. Jego przebudowa może stać się świetnym stymulatorem dla ożywienia całej okolicy.
 • 4OK/0086 (Górzyskowo)
  Budowa skate parku- miejsca do jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Tutaj nie ma co pisać za wiele - takich miejsc w Bydgoszczy jest jak na lekarstwo, więc każde jest na wagę złota!
Okręg numer 5
Śródmieście wraz z wszystkimi najbardziej wartościowymi terenami w Bydgoszczy. Jak łatwo się domyślić, to tutaj pojawiło się najwięcej ciekawych projektów i to dla tego obszaru najtrudniej mi było skreślić niektóre z listy, by wyróżnić te najlepsze. Ostatecznie uznałem, że dla śródmieścia najważniejsze jest wybranie projektów, które sprawią, iż miasto w tej części będzie miało o wiele bardziej przyjazny charakter i zachęcać będzie mieszkańców do przebywania w mieście, a nie tylko poruszania się przez nie między punktami A i B. To przede wszystkim projekty zmieniające jakość tkanki miejskiej, oddające przestrzeń pieszym i rowerzystom oraz dodające elementy poprawiające wygodę korzystania z przestrzeni publicznej.
 • 5OK/0004 (Śródmieście)
  Kontraruch rowerowy, czyli legalnie "pod prąd" w centrum Bydgoszczy. To formalne przypieczętowanie bieżącego stanu rzeczy. Rowerzyści w Bydgoszczy są wszędzie i poruszanie się po mieście własnym rowerem tylko zyskuje na popularności. Zapewnienie odpowiedniego oznakowania i dopuszczenie ruchu rowerów tam, gdzie i tak już się on odbywa, to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i nadrobienie zaległości tam, gdzie rzeczywistość wyprzedziła działania miasta.
Uliczki stanowiące zachodnie wejście na Wyspę Młyńską pozostawiają w bardzo złym stanie. Prawdziwym wyzwaniem dla miasta będzie takie ich wyremontowanie, by mieszkańcy mogli swobodnie korzystać z "salonu Bydgoszczy", a jednocześnie by nie zniszczyć bruku, w którym zachował się jedyny w Bydgoszczy kompletny rynsztok, który jest wspaniałym świadectwem historii naszego miasta. - fot. Google Street View
 • 5OK/0019 (Stare Miasto)
  Remont zejść na Wyspę Młyńską od strony ul. Czartoryskiego i ul. św. Trójcy. Chociaż jestem pełen obaw o losy jedynego chyba rynsztoku na brukowanej ulicy, jaki zachował się w Bydgoszczy, to nie da się ukryć, że Wyspa Młyńska stanowi obecnie bijące serce całego miasta. Od strony zachodniej tylko te dwa wejścia oraz ulica Focha umożliwiają dotarcie do tego przepięknego miejsca, więc zapewnienie ciągu pieszego, na którym nie ryzykuje się zwichnięciem kostki, powinno być bardzo ważne dla Bydgoszczy.
 • 5OK/0053 (Stare Miasto)
  Ograniczenie możliwości stawiania pojazdów po lewej str. ul. Podwale. To jeden z od dawna już trapiących miasto problemów, czyli absolutna utrata JAKIEJKOLWIEK kontroli nad tym, co dzieje się na bydgoskiej starówce. W tej chwili łatwiej jest zostać tu potrąconym (szczególnie na krętej, gdzie sam mogłem być tym potrąconym), niż odpocząć i spędzić miło czas. Kierowcy parkują gdzie popadnie, jeżdżą pod prąd i wymuszają pierwszeństwo na pieszych i rowerzystach, mimo ustanowienia "strefy zamieszkania" na terenie całego Starego Rynku i ulic przyległych. Każda zmiana ograniczająca dostęp dla aut, to zmniejszenie ryzyka, że prędzej czy później komuś stanie się tu krzywda.
 • 5OK/0008 (Wzgórze Wolności)
  Remont schodów prowadzących od ul. Toruńskiej przy Hali Łuczniczka na Wzgórze Wolności. Podobnie jak inne schody, które spinają "górną" część Bydgoszczy z "dolną", schody przy Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy to waży element infrastruktury pieszej. Stanowią jeden z niewielu elementów spinających tereny położone bezpośrednio nad Brdą z okropnie zaniedbanym parkiem, który rozciąga się na południowej skarpie miasta od samej ulicy Kujawskiej, aż do wspomnianego wyżej cmentarza. Bez dobrego dostępu do tego parku trudno będzie o rewitalizację jedynego miejsca w całym mieście (nie licząc Wieży Ciśnień) z widokiem na pełną panoramę Bydgoszczy.
Okręg numer 6
To chyba największy zawód, jaki spotkał mnie w obecnej edycji BBO. Praktycznie każdy projekt to budowa parkingu, remont chodnika, postawienie brakujących latarni lub doposażenie placu zabaw. Jeśli miałbym oceniać je pod kątem merytorycznym, to powiedziałbym, że to raczej najgorsze świadectwo dla naszego ZDMiKP, niż budżet obywatelski. Ze zgłoszonych wniosków wynika, że bieżące utrzymanie dróg i chodników po prostu nie działa, a za naszych drogowców do pracy musieli wziąć się mieszkańcy. Gdyby miasto lepiej zajęło się absolutnie elementarną infrastrukturą, może zostałoby trochę miejsca na kreatywność mieszkańców, a tymczasem wybrałem dwa punkty, które wybijają się z listy "zróbmy to za ZDMiKP, które sobie nie radzi". Oto one:

Namiastka parku na Kapuściskach. Pozbawiony utwardzonej nawierzchni oraz oświetlenia ścieżek teren przy południowym zboczu Bydgoszczy. Przy odrobinie pracy może tu powstać wspaniały, wielkomiejski park! - fot. Google Street View

 •  6OK/0046 (Kapuściska)
  Ustawienie 2-3 latarni parkowych na terenie zielonym między ul. Przodowników Pracy a Szarych Szeregów. To teren przy samej skarpie wysoczyzny bydgoskiej, która najpewniej nie zostanie nigdy zabudowana, a co za tym idzie, to teren idealny na stworzenie tu pięknego miejskiego parku z uporządkowaną zielenią i infrastrukturą wypoczynkową. Oświetlenie powinno być dobrym początkiem do osiągnięcia tego celu.
 • 6OK/0042 (Wyżyny)
  Wybieg dla psów Wyżyny. Nic dodać, nic ująć - utworzenie miejsca, gdzie można wyprowadzić swojego psa i spuścić go ze smyczy bez obaw o jego ucieczkę. Nie sądzę, by rozwiązało to problem osób niesprzątających po swoich pupilach, ale na pewno jest to krok w stronę poprawy.

Podsumowanie i informacje dla głosujących


Bydgoski Budżet Obywatelski w tym roku składa się z bardzo wielu pomysłów zbieżnych z podstawowymi działaniami miasta. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że projekty zostały odsiane tak, by pod pozorem dawania nam wyboru wyręczyć miejskie komórki i poreperować ich budżet "niby obywatelskimi" inwestycjami. To wielka szkoda, bo pewne rzeczy, jak remonty chodników, budowa latarni i utrzymanie placów zabaw w stanie używalności nie są wyjątkowe w żaden sposób. Sam fakt, że jeszcze nie nastąpiły, powinien być powodem do zwolnienia dyrektorów spółek za nie odpowiedzialnych i ciche naprawianie tych braków pod pozorem wyboru powinno być karane naganą dla urzędników, którzy na to pozwalają! Mimo to, wśród elementarnych potrzeb mieszkańców udało się wyłowić garść inwestycji, które faktycznie mają szansę zmienić krajobraz miasta i poprawić jakość życia w jego granicach. Nie twierdzę, że dodatkowe miejsca parkingowe i chodniki nie są potrzebne (wręcz przeciwnie!), ale powinno się je wykonać bez przemycania ich do takich miejsc jak BBO.

Dla przypomnienia załączam listę wszystkich najważniejszych informacji:
 1. Ogłoszenie na stronie bydgoszcz.pl dotyczące budżetu.
 2. Mapa okręgów do głosowania. - PAMIĘRAJCIE! Nie musicie mieszkać w danym okręgu, by oddać głos na inwestycję w nim zawartą! Podział ma jedynie za zadanie rozdzielić środki.
 3. Lista szkół, gdzie znajdziecie urny do złożenia wersji papierowej. - Przydatne, jeśli zależy Wam na jakimś projekcie i np. wydrukowaliście wiele kart, do których wypełnienia namówicie sąsiadów. Linki do kart znajdziecie w tekście powyżej, zaraz pod mapą.
 4. Formularz on-line do oddania głosu przez internet.
 5. Adres kontaktowy w przypadku problemów budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl
I na koniec pamiętajcie - możecie oddać tylko jeden głos, więc zapoznajcie się z możliwie dużą ilością pomysłów, nim podejmiecie decyzję. Może się okazać, że najciekawszy dla Was projekt wcale nie znajduje się w okolicy, którą zamieszkujecie!

- Przemek

3 komentarze:

 1. "Zjazd dla wózków oraz rowerów z Ronda Fordońskiego nad rzekę Brdę," - tam jest jakaś gigantyczna kwota za ten zjazd podana - nie wiem co w tym projekcie uwzględniono - ale pewnie da się to zrobić taniej. Przydałoby się (chociaż ja korzystam głównie z drugiej strony ronda - nie muszę przejeżdżać przez pasy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem dokładnie takie samo spostrzeżenie. Ten zjazd dałoby się zrobić za 1/5 tej ceny i jeszcze by pewnie zostało sporo pieniędzy. Wydaje mi się, że ktoś w tą inwestycję doliczył jakieś prace nie do końca związane z samym zjazdem, np. remont kawałka bulwarów itp.

   Tyle, że to ponownie jest przykład tego, że miasto pod pretekstem BBO przemyca własne inwestycje, których ludzie nie zgłaszali jako obywatelskie pomysły. Uważam to za absolutnie karygodne!

   Usuń
 2. Ja mój wygrany projekt realizowałam od A do Z we współpracy z Urzędem. I cenowo i jakościowo wyszło rewelacyjnie. Naprawdę da się tylko trzeba trochę wycieczek do Urzędu - jakieś z kilkanaście. :) Z roku na rok jest coraz lepiej, to już nie jest nowy program a doświadczenie uczy.

  OdpowiedzUsuń